Emaye,dökme demir tencere alacaklara.

Emaye ve dökme demirin fiziksel ve kimyasal özellikleri farklı olduğundan ısıtıldıkları zaman farklı genleşme göstereceklerdir.

Emayenin dökme demirin üzerine tutunabilmesi içinde baskı kuvvetine maruz kalması gerekmektedir. Aksi takdirde emaye çatlamaları ve atmaları meydana gelebilir. Bu baskı kuvvetinin sağlanabilmesi içinde dökme demirin genleşme katsayısının (ADK) belli bir limit dahilinde emayeninkinden büyük olması gerekmektedir. ADICnın tespiti dilatometre adını verdiğimiz cihazlarla 20 - 400°C arasında veya 20 - 100°C arasında test edilerek bulunur.

Mikroyapıya göre :

1 - Ferritîk dökme demirin 20 - 400°C ADKsı 400x10-7

2- Perlitik dökme demirin 20 - 400°C ADKsı 350x10-7

3 - Karborlü dökme demirin 20 - 400°C ADKsı 300x10-7 civarındadır.

Emaye için örnek vermek gerekirse banyo küvetlerinde opak;

-lçemayefiritinÂDKsı20-400cC »305-320x10-7

- Kenar emaye f iritin ADKsı 20 - 400°C - 335 - 345x10-7

Şayet kimyasal kompozisyonumuzu (yani ÂDK mızı) sabit tutarsak, buna göre seçtiğimiz iç emaye f irilinin ÂDK sı belirtilen aralıktan datta düşük değerde olursa (280x10-7 gibi) emaye atması, daha yüksek değerde olursa (340x10-7 gibi) emaye çatlaması ile karşılaşırız.

 Tamamı için....

http://arsiv.mmo.org.tr/pdf/11299.pdf

************* 

Ayrıca bilgi edinmek için bakınız...

- Neden döküm demir tercih etmeliyim?

- Yüksek sıcaklıklara çıkabilir.
- Isıyı yüzeyine eşit yayar.
- Sıcaklığını bünyesinde uzun süre muhafaza eder ve enerji tasarrufu sağlar.
- Düşük ateşte uzun süre pişirme için idealdir.
- Sağlıklı pişirme için tavsiye edilmektedir.

Tüm bu özellikler, pişirme deneyimini eşsiz kılmaya yetiyor. Ayrıca, döküm demir yüzyıllık geçmişiyle, doğal pişirme yöntemi olarak biliniyor ve sağlıklı beslenme için tercih ediliyor.

- Ürünler neden bu kadar ağır?
Tüm Hecha ürünleri döküm demirden imal edilmiştir. Ağırlığı gerçek lezzetin bir teminatı olarak düşünün.

- Döküm demir ürünler sağlığa zararlı mıdır?
Hayır, döküm demir sağlığa zararlı hiçbir madde içermez. Teflon kaplı değildir, sağlığa zararlı hiçbir etkisi olmayan toz emaye ile kaplıdır. Ayrıca sağlıklı pişirme yöntemi olarak tavsiye edilmektedir.

- Ürünlerde herhangi bir kaplama var mı?
Evet, Hecha ürünleri sağlığa zararlı hiçbir madde içermeyen toz mat emaye ile kaplıdır. Ürünlerimiz teflon kaplı değildir. Yalnızca Hot Plate ürünümüz kaplamasız ancak yağlanmış olarak satılmaktadır.

- Tava/tencerelerin sapları da ısınıyor mu?
Evet, ürünler ısıyı tüm yüzeye eşit yaydığından ürünlerin sapları ve kulpları da aynı şekilde ısınmaktadır. Lütfen dikkat ediniz, mutlaka fırın eldiveni veya tutacak kullanınız.

- Ürünler kutulu mu geliyor?
Evet, ürünlerimiz kendi özel kutularında, köpüklü kâğıda sarılı olarak gelmektedir.

- Hecha ürünleri hangi ocak ve fırın kullanımları için uygundur?
Tüm Hecha ürünleri gazlı, elektrikli, endüksiyon, seramik ocaklar için uygundur. Aynı şekilde tüm ürünler fırına girebilecek şekilde tasarlanmıştır. Hecha ürünlerini dış mekanda barbekünüzün üzerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürünleri mikro dalga fırında kesinlikle kullanmayınız.

- Hecha tava/tenceremi mikro dalga fırında kullanabilir miyim?
Hayır, ürünleri mikrodalga fırında kesinlikle kullanmayınız..

- Hecha ürünümle hangi malzemeden spatula, maşa vs kullanmalıyım?
Emaye yüzeye zarar vermemek için tahta veya ısıya dayanıklı silikon malzemeler kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

- ‘Seasoning/ Yağlama’ işlemi nedir? Bu işlemi uygulamak zorunda mıyım?
Öncelikle belirtelim, ürünlerimiz toz emaye ile kaplı olduğundan bu işlemi uygulamanız gerekmiyor ancak seasoning/işlemi yemeklerinize lezzet katar, ürünün yapışmazlığını artırır ve tavanızın ömrünü uzatır. Hot Plate ürünümüz emaye kaplı değildir, ön bir yağlama görmüştür. Bu ürün için seasoning işleminin yapılmasını öneriyoruz. - Seasoning işlemi nedir?
Seasoning işlemi üzerinde herhangi bir kaplama olmayan döküm demir tavanızın yüzeyinde yağ bazlı, doğal, yapışmaz bir katman oluşturarak çevre şartlarından korumak adına yapılıyor. Aksi takdirde döküm demir; nem, rutubet ve su ile temas ettiğinde paslanabiliyor. Ek olarak, bu doğal katman yemeklerinize lezzet katıyor, tavanızın ömrünü uzatıyor.

  Mevcut bir Hecha tavanız var ve seasoning işlemini uygulamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  - Tavanın yağlanması yani season edilmesi:
1- Fırınınızı turbo fonksiyonuna ve 150-180 dereceye ayarlayın.
2- Tavanıza kasabınızdan temin edebileceğiniz bir parça dana veya sığır yağını yerleştirin. Tavanızı fırına koyun.
3- Aralıklarla tavanızı eğerek eriyen yağın tavanın her kösesine yayılmasına yardımcı olun ve bu işlemi 2 saat kadar sürdürün.
4- Üzerindeki fazla yağı dökun ve temiz bir parça bezle yüzeyini silin.

  Haliyle tavanın üzerinde ince bir tabaka hayvansal yağ kalacaktır. Tavanızı bir kağıda sararak saklarsanız, diğer tavalara dolabınızda bulaşmaz. Tavanız yağlı kaldı diye endişe etmenize gerek yok. Hayvansal yağ son derece dirençli bir koruyucudur. Kırsal bölgelerde kavurma etini hayvansal yağa basılmış şekilde yıl boyunca oda koşullarında sakladıklarını da ekleyeyim.

  Tavanızı sadece et pişirmek için kullanıyorsanız, bu işlemi tekrarlamanıza gerek yok. Her et pişirdiğinizde, etin yağı yüzeyi kaplar ve gözenekleri yeniden doldurarak tavanızın yapışmazlığını artırır. Unutmadan ekleyeyim ki ilk bir kaç kullanımda yapışma olması normaldir, tavanızı kullandıkça yapışmadığını göreceksiniz.

  Ancak tavanızda tavuk gibi yağsız etler veya sebze vs kullanıyorsanız yukarıda bahsedilen 4 basamaklı işlemi sık sık uygulamanızı öneririz.

http://www.hecha.com.tr/sss.php

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !